Jak wybrać prawnika – uwagi wstępne

To ważna decyzja. Czy masz sprawę spadkową, rodzinną czy “frankową” musisz rozważyć następujące kwestie.

Po pierwsze sprawdź, czy rozmawia z Tobą radca prawny, adwokat czy prawnik, a może doradca który z wykształceniem prawniczym nie ma zbyt wiele wspólnego. Z radcą prawnym, adwokatem czy też prawnikiem – aplikantem (radcowskim, adwokackim),  spotkasz  się najszybciej w kancelarii prawnej prowadzonej w formie osobowej (spółka cywilna, jawna, komandytowa, partnerska), w spółce zoo najprawdopodobniej nie będziesz rozmawiał z adwokatem lub radcą. Po prostu radca prawny i adwokat ma obowiązek świadczyć pomoc prawną wyłącznie osobiście lub w ramach spółki osobowej z innymi radcami i adwokatami.

Po drugie, jeśli masz konkretny problem poproś o spotkanie. Standardowo półgodzinna rozmowa wstępna nie powinna wiązać się z kosztami, nie służy rozwiązaniu problemu tylko ma na celu przekonanie Klienta, że prawnik wzbudza jego zaufanie i ma pomysł na rozwiązanie Twojego problemu.

Po trzecie, nie oczekuj gwarancji wygranej. Jeśli to usłyszysz, radzę wstrzemięźliwość. Doświadczenie uczy, że każda wygrana sprawa może być przegrana i na odwrót.

Po czwarte, poproś o podanie wysokości wynagrodzenia lub klarownie przedstawiony model obliczenia wynagrodzenia jeśli jego wysokość zależy od przyszłych zdarzeń (np od sukcesu, ilości godzin).

Po piąte, dowiedz się jak wygląda model komunikacji w trakcie prowadzenia sprawy, kto konkretnie w kancelarii będzie prowadził Twoją sprawę.

Po szóste, obserwuj siebie podczas procesu wyboru. Zadaj sobie pytanie dlaczego ten prawnik ….i po wyborze wspieraj go bardzo, bo w pewnym sensie razem idziecie “na wojnę” i będziecie potrzebować wzajemnego wsparcia.

Tyle ogólnych zasad. Oczywiście temat wyboru prawnika nie zamyka się w powyższych punktach.

Udostępnij:
error

Dodaj komentarz