Czy mogę przestać spłacać raty kredytu? Z jakimi konsekwencjami muszę się liczyć podejmując taką decyzję?

Coraz więcej kredytobiorców podejmuje decyzję o zaprzestaniu spłacania rat kredytu. Niektórzy z nich, z uwagi na trudną sytuację finansową, są zmuszeni przestać płacić bankowi. W nagraniu odpowiedzi na powyższe pytania udziela mec. Karolina Pilawska. Coraz więcej kredytobiorców podejmuje decyzję o zaprzestaniu spłacania rat kredytu. Niektórzy z nich, z uwagi na trudną sytuację finansową, są zmuszeni przestać płacić bankowi.
– Z jakimi konsekwencjami należy się wówczas liczyć?
– Czy bank, przy pomocy komornika, zabierze dom?
– Czy takie osoby mogą stracić dach nad głową? Absolutnie NIE!

Nieważność umowy “kredytu CHF”.

Vlog poświęcony korzystnemu dla kredytobiorcy i bardzo ważnemu dla wszystkich posiadaczy m.in. kredytów “frankowych” wyrokowi Sądu Okręgowego w Szczecinie. Sąd 4 lutego 2020 roku ustalił nieważność umowy kredytu powiązanego z CHF powołując się między innymi na naruszenie obowiązku rzetelnego poinformowania kredytobiorcy o ryzyku walutowym, nieuczciwe praktyki rynkowe banku wobec konsumenta i – mówiąc najogólniej – sprzeczne z prawem postanowienia umowy kredytu.

To pierwszy tak korzystny, a z uwagi na uzasadnienie miażdżący dla banku, wyrok wydany w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, dlatego liczę na to, że po jego wydaniu inni sędziowie w Szczecinie będą dużo sprawniej prowadzić sprawy dotyczące kredytów powiązanych z frankiem szwajcarskim.

W filmie wykorzystano fragmenty uzasadnienia wyroku Sadu Okręgowego w Szczecinie z dnia 4 lutego 2020 roku, sygnatura akt I C 971/16. Wykorzystane w filmie pismo WBK S.A (obecnie to Santander Bank Polska S.A.) kierowane do Związku Banków Polskich pochodzi z “Białej księgi kredytów frankowych w Polsce”, ZBP, Warszawa, 2015 r.

W jaki sposób doprowadzić do wstrzymania spłaty kredytu w trakcie procesu przeciwko bankowi?

Mec. Radosław Górski odpowie Państwu na to pytanie oraz wyjaśni korzyści takiego rozwiązania.

Uzyskaliśmy kolejne postanowienia, na podstawie których nasi klienci pozywający banki w sprawie kredytów powiązanych z walutą obcą mogą bez ryzyka wypowiedzenia umowy wstrzymać spłatę kredytu w trakcie długiego procesu sądowego.

W dzisiejszym vlogu wyjaśniam wszystkim zainteresowanym w jaki sposób można uzyskać prawo do wstrzymania spłaty kredytu i jakie korzyści daje taka możliwość.
Wszystkie wykorzystane w materiale filmowym zdjęcia (jeden z wyroków, postanowienia sądów m.in. o wstrzymaniu spłaty kredytów) pochodzą wyłącznie ze spraw przeze mnie prowadzonych.

Jak w praktyce wygląda proces sądowy dotyczący tzw. kredytu frankowego?

Mec. Karolina Pilawska w tym nagraniu odpowiada na te i więcej pytań dotyczących tej kwestii.

Dla wielu kredytobiorców proces z bankiem niejednokrotnie jest pierwszym procesem sądowym, w którym biorą udział.

Z tego powodu wielu z Państwa najzwyczajniej w świecie nie wie czego może się spodziewać i jak takie postępowanie będzie wyglądało, bo przecież z reguły boimy się tego, czego nie znamy.

Jak zatem wygląda klasyczny proces „Frankowicza” z bankiem?

Chcę pozwać bank! Co teraz? Od czego mam zacząć?

Mec. Magdalena Tylipska – na te i więcej pytań dotyczących tej kwestii odpowiada w tym nagraniu.

Wielu z Państwa, obserwując rozwijające się orzecznictwo w sprawach tzw. kredytów frankowych, zdecydowało się pozwać bank.

  • Taka decyzja to najważniejszy krok, ale co dalej?
  • Co należy zrobić, aby wystąpić do sądu?

Jak przygotować się do wystąpienia w sądzie? Jakich pytań mogę się spodziewać?

Na pytania “Jak przygotować się do wystąpienia w sądzie? Jakich pytań mogę się spodziewać?” odpowiada mec. Karolina Pilawska . Wizja wystąpienia przed sądem dla wielu z Państwa jest przerażająca i spędza sen z powiek.
Jak należy się zachować?
Gdzie stanąć?
Co mówić?
O co mogą mnie pytać?

Co jeżeli nie potrafię udzielić odpowiedzi na zadane pytanie?
Mec. Karolina Pilawska opowie Państwu jak najlepiej przygotować się do przesłuchania przed sądem i jakich pytań możecie się Państwo spodziewać.

Zasady zwrotu prowizji i innych kosztów w przypadku kredytów konsumenckich (do 255tys.zł)

Autorzy: Magdalena Prasek, Marek Adamski Z czym wiąże się wcześniejsza spłata kredytu konsumenckiego? W przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego kredytodawca (bank, SKOK, instytucja pożyczkowa) jest zobowiązany proporcjonalnie obniżyć i zwrócić konsumentowi wszystkie koszty takiego kredytu, w tym prowizję z tytułu udzielenia kredytu czy opłatę przygotowawczą (art. 49 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim).   O jakie kredyty chodzi? Zgodnie z definicją umowy kredytu konsumenckiego chodzi o kredyty o wartości nie większej niż 255 550 zł albo jej równowartości w walucie obcej. Kredytami konsumenckimi nie są kredyty związane z działalnością gospodarczą.   Kto może ubiegać się o proporcjonalny zwrot prowizji? DoCzytaj dalej

Kancelarie frankowe

  UWAGA: Kancelarie wyróżnione są ⭐ za działalność społeczną, czyli porady Pro bono i wsparcie działań Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu w poprzednim miesiącu. Liczba przyznanych przez Stowarzyszenie gwiazdek odpowiada zaangażowaniu danej kancelarii w działania na rzecz społeczności osób pokrzywdzonych przez instytucje finansowe. Prosimy o informacje dotyczące kancelarii Jeżeli w powyższym zestawieniu podawane są błędne informacje można to zgłosić w poniższej formatce. Jeżeli brakuje kancelarii, która zajmuje się sporami z bankami i posiada wiedzę w zakresie kredytów indeksowanych do walut obcych lub denominowanych w walutach obcych, to również można ją zgłosić w poniższej formatce. W przypadku zgłaszania nowych kancelarii prosimy oCzytaj dalej

Rozważny konsument – uwagi do wyroków Sądu Najwyższego II CSK 515/11 i I CSK 87/13

Echo świadomego konsumenta, który powinien działać racjonalnie, świadomie a zatem zapewne powinien sobie zdawać sprawę z ryzyka kursowego kredytów indeksowanych i denominowanych w obcej walucie jeszcze rozbrzmiewają w umysłach wielu sędziów. Sąd Najwyższy prezentuje poglądy jak niżej. Szczególnie pierwsze orzeczenie II CSK 515/11 jest warte odnotowania, choćby z uwagi na fakt iż w składzie orzekającym był prof Mirosław Bączyk ekspert prawa bankowego, postać dla naszego środowiska nieco kontrowersyjna. Wyrażono w nim taki oto pogląd: “Na ogół przyjmowany jest wzorzec konsumenta rozważnego, świadomego i krytycznego, który jest w stanie prawidłowo rozumieć kierowane do niego informacje. Nie ma podstaw do przyznania konsumentowi takCzytaj dalej

Kilka podstawowych uwag do rozmów z prawnikami i zawartości umów

Autor: Piotr Krefta Na rynku pojawili się hochsztaplerzy chcący zarobić bardzo dobre pieniądze, oferujący również nieuczciwe umowy. Poniżej kilka uwag, co umowa z prawnikiem powinna/musi zawierać z naszego punktu widzenia, a co może zawierać z punktu widzenia kancelarii. Podkreślam, że są to moje osobiste przemyślenia, wynikające z mojego doświadczenia, oczywiście każdy może do tego podejść inaczej. Te kilka punktów proszę traktować jako ramy, w których warto się poruszać. Prawnik nie jest świętą krową. Kupujemy jego wiedzę i doświadczenie. To jest biznes. Podstawowa zasada: umowa musi mieć charakter symetryczny – żądasz więcej, musisz na więcej pozwolić. 1. Cele umowy, które musząCzytaj dalej

Nawigator SBB